INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Prądzyński Antoni h. Grzymała (ok. 1710–1780?), oficer wojsk kor., regimentarz łęczycki konfederacji barskiej. Ród P-ego wywodził się z Prądna (dziś Promno) w pow. gnieźnieńskim.

P. posiadał niewielkie dobra ziemskie w paraf. skoszewskiej w pow. brzezińskim woj. łęczyckiego: Sierznię (20 dymów), pół Warszewic (4 dymy) i połowę wsi Buczek (4 dymy) oraz wieś Rąbień (22 dymy, w tym dwór, browar i karczma) w paraf. kazimierskiej tegoż powiatu. Od r. 1744 miał w posesji wieś królewską Sobótkę w pow. łęczyckim. Poświęcił się karierze wojskowej. Po śmierci Augusta II walczył w obronie Stanisława Leszczyńskiego, jako, wg Jędrzeja Kitowicza, «szkodliwy Sasom żołnierz». W r. 1743 był chorążym, a w r. 1752 porucznikiem w chorągwi pancernej Wojciecha Męcińskiego, star. wieluńskiego, w pułku hetmana polnego kor. Z sejmiku łęczyckiego przedkonwokacyjnego posłował 6 II 1764 z towarzyszem pancernym Sebastianem Sulimierskim do hetmana Jana Klemensa Branickiego z wyrazami uznania i wdzięczności oraz prośbą o awanse wojskowe dla kilku swych krajanów.

Do konfederacji barskiej w Łęczyckiem P. przystąpił późno, właściwie został do niej wciągnięty przez kilka wpływowych osób: Jana Mączyńskiego, kaszt. sieradzkiego, Karola Gomolińskiego, podkomorzego łęczyckiego, i przede wszystkim Józefa Zarembę, regimentarza sieradzkiego. By zlikwidować trwające od trzech przeszło miesięcy (od końca maja 1769) rozdwojenie w woj. łęczyckim i kłótnie dwóch jego marszałków (wpierw wybranego Jana Szczawińskiego z Andrzejem Cieleckim) dn. 9 IX poparli oni kandydaturę P-ego na regimentarza skłóconych partii. Poważny wiek P-ego (ok. 60 lat), znajomość służby wojskowej i niezaangażowanie w sporze, dawały gwarancję zlikwidowania niesnasek. Pod osłoną oddziałów konfederacji gostyńskiej, rawskiej i kujawskiej zjazd w Topoli (pod Łęczycą) 13 IX (a nie w Łęczycy 15 IX) zawiesił w urzędowaniu obu marszałków, odkładając ich spór do rozstrzygnięcia przyszłej Generalności. Partie ich natomiast oddał pod komendę P-ego, któremu powierzono stanowisko «generalnego regimentarza» z prawem wybierania podatków, rekruta i nadawania stopni oficerskich. Przez kilka pierwszych tygodni P. prowadził intensywną egzekucję podatków i rekrutację oddziałów. Korzystał z rad i pomocy Józefa Zaremby, który przyrzekł swą protekcję województwu i przysłał P-emu do pomocy w jego pierwszych poczynaniach oddział 100 ludzi. Na miejscu główną podporą byli: płk Wojciech Słucki oraz rtm. Hilary Sulima Zabokrzycki, star. sobocki, mianowany przez P-ego 13 IX pułkownikiem; następnie Stanisław Jakub Godziemba Kobyłecki, sekretarz konfederacji, i Stanisław Krasnodębski, burgrabia łęczycki, komisarz podatkowy. Nastąpiło pewne uspokojenie w województwie. Ale już 31 X Andrzej Cielecki wystąpił z manifestem przeciwko postanowieniom topolskim, opanowując równocześnie swą partię. W tym samym czasie Jan Szczawiński w imieniu całej swej «dywizji» zwrócił się do K. Gomolińskiego o zmianę regimentarza. Gomoliński odpowiedział mu: «Wolemy wszystkich was odmienić, jak jednego regimentarza». Ostatecznie Szczawiński zostawił swój oddział pod komendą P-ego.

Świeżo utworzona Generalność, ulegając Teodorowi Wesslowi, zatwierdziła na urzędzie marszałkowskim Cieleckiego. W związku z zaplanowaną przez Radę Najwyższą wielką akcją militarną, ordynansem z 14 XI 1769, P. poddany został pod rozkazy Ignacego Malczewskiego, marszałka wielkopolskiego. Mimo to 9 I 1770 Tadeusz Adam Szaniawski, marszałek lubelski, komendant generalny kor., działając pod wpływem Cieleckiego, wezwał P-ego do stawienia się z wojskiem do swego obozu generalnego w Kaliszu. P., działając zgodnie z Zarembą, nie zastosował się do tych nakazów. Nie połączył się z marszałkiem Malczewskim i nie przybył do obozu Szaniawskiego. Nie stawił się również do złożenia przysięgi, wezwany przez upoważnionego do jej odbierania w obozie Szaniawskiego Cieleckiego. Nie podporządkował się P. także następnym rozkazom Cieleckiego, który 16 II (już po klęsce Szaniawskiego pod Dobrą 23 I) wystąpił otwarcie przeciwko P-emu z manifestem oblatowanym w grodzie łęczyckim, zarzucając mu niesubordynację wobec zarządzeń Generalności. Najpierw zaczął zabierać podporządkowanych P-emu żołnierzy Szczawińskiego, następnie przeszkadzał P-emu w egzekwowaniu podatków i prowadzeniu rekrutacji. Szczawiński, uniwersałem z 17 II, wydanym w Łęczycy, protestował przeciwko tym praktykom Cieleckiego oraz brał w obronę uprawnienia P-ego.

Generalność 30 III wydała P-emu rozkaz łączenia się z Malczewskim z zaleceniem wejścia do organizowanego tam «Consilium bellicum». Jednocześnie (2 IV) upoważniała go, jako jedynego w województwie do ściągania podatków i wybierania wypraw. P. nie śpieszył się do Wielkopolski, w której po klęsce pod Zawadami (12 II) panował wielki chaos. Generalność ponowiła więc ten ordynans 7 V, ale zanim P. powziął w tej sprawie decyzję, w kilka dni później został przydzielony pod rozkazy ustanowionego właśnie (14 V) komendantem generalnym prowincji wielkopolskiej Józefa Zaremby. Wówczas wystąpili przeciwko P-emu marszałkowie, którzy nie chcieli podporządkować się Zarembie: Andrzej Wyszławski i Franciszek Mikorski. Nie ustawał też w swoich pretensjach do marszałkostwa Cielecki i starał się dyskredytować P-ego w oczach Generalności, sugerując, iż ma on powiązania z Warszawą.

Zaremba na polecenie Generalności z 27 i 31 VII 1770 skoncentrował podległe sobie konfederacje wielkopolskie i w drugiej połowie sierpnia posuwał się wzdłuż Warty w kierunku Poznania. P. z własnym oddziałem i partią marszałka Szczawińskiego zajmował 18 VIII w generalnym obozie stanowisko w Goszczanowie (niedaleko pamiętnej Dobrej), 27 VIII obsadzał prawe skrzydło w Dębnie nad Wartą, a 28 w Błociszewie o 10 km od Rąbina, gdzie kwaterował korpus. Od 10 IX do 9 X w zastępstwie nieobecnego Zaremby P. dowodził (z przerwami) całym obozem. Lokował kwaterę główną kolejno w Widawce (10 IX), Charłupi Wielkiej (12 IX) w Sieradzkiem; w Krąkowie i Kalinowie na pograniczu Kaliskiego (14 IX), w Czarnożyłach (8 X) koło Wielunia, w Klonowie (9 X) w woj. sieradzkim. W rozkazach dziennych zalecał ostrożność, wystawianie czujek i patroli, bezwzględną punktualność, zabraniał wymieniania koni na lepsze chłopskie, oficerów ostrzegał, że zaniedbujący się w służbie będzie na «cały miesiąc na prostą służbę degradowany». Wszystkim kilkakrotnie nakazywał, by unikali najmniejszych nawet zaczepek z oddziałami Kazimierza Pułaskiego. Mimo tej postawy P-ego oraz interwencji Generalności nadal trwały w Wielkopolsce ostre tarcia między partiami. Toteż, widząc bezradność P-ego i zarazem zaniepokojona wieściami o jego kontaktach z Warszawą, zaproponowała mu Generalność złożenie komendy. P. jednak odmówił. W grudniu ruszył z Zarembą na zlikwidowanie rebelii Malczewskiego. Dn. 13 lub 14 I 1771 pod Bukiem koło Poznania wziął udział w akcji przeciwko Malczewskiemu, którego Zaremba przymusił do poddania się. Od 20 I do 2 II uczestniczył w oblężeniu Poznania, zajmując pozycję na przedmieściu Chwaliszewskim, gdzie Łęczycanie 27 I ponieśli znaczną porażkę.

Na przełomie lutego i marca 1771 Zaremba zabronił wybierania z woj. łęczyckiego żywności dla konfederatów oblężonych na Jasnej Górze. P., dokonując konfiskaty wybranego furażu, a nawet zatrzymując egzekwujące oddziały, narażał się na interwencje Pułaskiego i jego zastępcy Franciszka Kossowskiego, wnoszone do Zaremby i Generalności. Konflikt zaostrzył się jeszcze bardziej, gdy Zaremba uniwersałem z 29 III ostrzegł obywateli woj. łęczyckiego, że jedynie P. jest upoważniony do ściągania wszelkich powinności i wydanie ich komu innemu nie zwalnia nikogo od świadczeń na rzecz swego województwa. W kwietniu znów wybuchł spór ze Szczawińskim. Skarżył się on przed Zarembą, że P. znieważa go i pomiata jego godnością marszałkowską, zrywa dystynkcje z jego oficerów. Ostrzegał, że wojsko «przykszy sobie regimentarza», i że «wszyscy dziękować i w inne województwa iść usiłują». Zgodnie z zaleceniami Generalności odbył się, pod osłoną Zaremby, zjazd w Łęczycy 18 V 1771; usunięto na nim obydwu marszałków, a wybrano nowego – Teodora Dzierzbickiego. P., który w ostatnim półroczu już kilka razy składał swój urząd, i teraz zgłosił swą rezygnację; została ona przyjęta z uwagi na jego «wysoki wiek». P. wycofał się z konfederacji. W ostatnich dniach stycznia 1772 został z domu zabrany przez I. Drewicza. Z kilkumiesięcznej niewoli wydostał się zapewne na skutek interwencji Zaremby, gdy ten wiosną opuścił konfederację (żona, powołując się na związki pokrewieństwa, zwracała się do Zaremby o wstawiennictwo za mężem). Recesował na sejmiku pow. szadkowskiego w Sieradzu aktem zbiorowym 16 VII 1773. Powrócił do wojska i w dalszym ciągu odbywał służbę w armii kor., w której dosłużył się stopnia pułkownika. Data i miejsce śmierci P-ego nie są znane. W r. 1780 już nie żył; zmarł zapewne t. r.

P. był żonaty z Teresą Zarembianką, córką Władysława, cześnika sieradzkiego; dzieci najprawdopodobnie nie pozostawił, skoro żona jeszcze w dziesięć lat po jego śmierci zarządzała całym majątkiem.

 

Uruski; Żychliński, III; – Kobierzycki J., Przyczynki do dziejów ziemi sieradzkiej, W. 1915 I 105; Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Krwawe dni nad górną Wartą, Ł. 1930 s. 20–2, 38–9, 46–7; Szczygielski W., Konfederacja barska w Wielkopolsce 1768–1770, W. 1970; – Historia Polski 1648–1764. Wybór tekstów, W. 1956 s. 26; Kitowicz J., Pamiętniki, W. 1971; – „Kolęda Warszawska” 1757–63; – AGAD: Księgi Grodz. Łęczyckie nr 242 C k. 389–390, nr 243 B k. 11–14, 42–44, 49, 50, 58–66, 92, 95, 119, 203, 285, 304, 307–308, 315, 376, 397, 401, 444–455, nr 244 A k. 115, 119–126, 128–129, 132, 359–360, 364, 382, nr 244 B k. 10, 44–45, 62, nr 382 k. 7, Arch. Skarbu Kor. w W. Oddz. II nr 161 (Taryfy podymnego woj. łęczyckiego 1775), Oddz. 48 nr 64 (Lustracja dymów woj. łęczyckiego 1790); Arch. Państw. w Ł.: Zbiory Bartoszewiczów, rkp. 123 s. 101–8; B. Jag.: rkp. 3049, 6673; B. Kórn.: rkp. 2104, 2105 («stacje obozowe»), 2115 (listy P-ego), 2116 (listy i raporty P-ego), 2117 (listy i rozkazy Generalności do P-ego), 2118, 2119, 2120 (korespondencja żony Teresy); B. PAN w Kr.: Teki Pawińskiego, Lauda łęczyckie i sieradzkie; B. Tow. Przyj. Nauk w Wil.: rkp. 95.

Wacław Szczygielski

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.